Proxomitron

Proxomitron

Ana Sayfa > Güvenlik > Popup Engelleyici > Proxomitron

Proxomitron 4.5

Web'de dolasirken sayfalari karnaval yerine döndüren reklamlardan, isteginiz disinda açilan pencerelerden, otomatik olarak baslayan sinir bozucu arkaplan müziklerinden ve pek çok baska "nahosluktan" sikildiysaniz iste size çözüm.


Proximotron, "http proxy" isimli bir teknik kullanarak daha web sayfalari tarayiciniza ulasmadan bu sayfalari filtreliyor ve dolayisiyla ekraninizda bütün gereksiz ayrintilardan (!) arinmis sayfalar arz-i endam etmeye basliyor. Proximotron, bu teknik ile web tarayiciniz ne olursa olsun ondan bagimsiz olarak hareket edebiliyor. Yalniz bunun için web tarayicinizda küçük bir ayarlama yapmaniz gerekiyor:

Netscape 4.x kullanicisiysaniz:
Edit menüsünden Preferences seçenegini seçin. Çikan diyalog kutusunun sol tarafindaki kategori listesindeki "Advanced" seçeneginin üstüne çift tiklayarak alt kategorileri görüntüleyin. Buradan Proxies seçenegini seçerek sag taraftan Manual Proxy Configuration'i isaretleyin ve View dügmesine basin. Çikan diyalog kutusundaki HTTP: satirina "localhost", port'a da 8080 yazin.

Internet Explorer 4.x kullanicisiysaniz:
View menüsünden Internet Options seçenegini seçin ve çikan diyalog kutusundaki Connection sekmesine tiklayin. "Access the Internet using a proxy server" kutucugunu isaretleyin ve adres olarak "localhost", port olarak da 8080 girin.

Internet Explorer 5.x kullanicisiysaniz:
Tools menüsünden Internet Options seçenegini seçin ve çikan diyalog kutusundaki Connection sekmesine tiklayin. Eger Internet'e modemle baglaniyorsaniz dial-up, isyerinizdeki ag üzerinden baglaniyorsaniz LAN seçenegini seçin. Settings'e tiklayin ve "Use Proxy Server" kutucugunu isaretleyin. Sonra da Advanced'e tiklayin ve HTTP baslikli satira host olarak "localhost", port olarak da "8080" girin.

Proximotron, web sayfalarini filtrelemede size açip kapatabileceginiz pek çok seçenek sunuyor. Iste en önemlilerinin bir listesi:

 • Banner Blaster: Reklamlari göstermek yerine varsa reklamla ilgili metni görüntüler. Örnegin görmüssünüzdür pek çok reklam resmi yüklenmeden önce resmin yerinde reklamla ilgili açiklayici bir yazi ya da "tiklayin" türünden bir mesaj bulunur.
 • Banner replacer: Yukaridaki filtreyle islevsel olarak aynidir; ama açiklayici metni görüntülemek yerine reklamin kapladigi alani bos bir çerçeveyle gösterir. Isin güzel tarafi kendi resimlerinizi bu çerçevenin içine koyabilirsiniz. Örnegin üstünde kocaman "Bu bilgisayara reklam giremez" yazan bir resim kullanabilir veya sevdiginiz birilerinin resmini koyabilirsiniz. Olasiliklar sonsuz.
 • Counter Killer: Özellikle bazen yüklenmesi çok uzun sürebilen sayfa sayaçlari bu seçenekle yok edilebilir. Web sitesi sahipleri de ziyaretçilerimiz birden bire niye bu kadar azaldi diye düsünsünler artik 8)
 • Webpage Background Killer: Bazi web sayfalari bazen öyle arkaplanlar kullanirlar ki hem yüklenmeleri çok uzun sürer hem de yazilari okuyabilmek için gözlerinizi mahvedersiniz. Iste bu filtreyle arkaplan resimlerini yok edebilirsiniz.
 • Embedded MIDI Silencer: Otomatik olarak çalmaya baslayan MIDI dosyalari ve ses kayitlarini durdurur ve sadece siz isterseniz bunlari çalar.
 • Blink Buster: Bazen çok rahatsiz edici olabilen yanip sönen yazi bloklarini kalin yaziya dönüstürür.
 • Kill All pop-up Windows: Isteginiz disinda açilan pencerelere son! Özellikle geocities, tripod gibi ücretsiz web sayfasi dagitan yerler bu pencerelerle uzun zamandir sinir bozmaktalar.
 • Link De-Obfuscator: Normalde web tarayicinizin en altinda yer alan durum satirinda fare imlecini üstüne getirdiginiz bir baglantinin (link) adresi görüntülenir; ama bazi web sayfalarinda bu adres yerine baglanti hakkinda açiklayici bilgi görüntülenir. Özellikle warez sitelerine girip de kendilerini sürekli porno sitelerinde bulanlar için bu filtre bire bir.
 • Wordwrap all form textboxes: Bazen bir form alanina uzun bir metin yazmaniz gerekir ve yazdiginiz metin satir sounda otomatik olarak asagidan devam edecegine saga dogru uzayip gider. Bu filtre de böyle tatsiz sürprizlerle karsilasmamak için.
 • GeoCities branding killer: GeoCities'in "g" isaretini yok edin!
 • Kill add-on JavaScripts: Ücretsiz web alani dagitan pek çok sirket, sunuculari üzerinde bulunan web sayfalarina otomatik olarak kendi JavaScript kodlarini ekleyerek ya baska bir pencerede açilan reklam görüntülüyorlar ya da sayfanin bir kösesinde kendi reklamlarini yapiyorlar. Iste size çözüm.
 • Suppress all JavaScript errors: Sürekli JavaScript hatalari veren web sayfalarinda rahatlikla hareket edebilmek için. Özellikle Netscape Navigator kullanicilari için birebir.
 • Stop status bar scrollers: Tarayicinizin durum satirinda görüntülenen kayan yazilari yok etmek için.
 • Kill Nosey JavaScripts: Sizin hakkinizdaki bazi özel bilgileri ögrenmeye çalisan JavaScript fonksiyonlarini durdurur. Örnegin ziyaret ettiginiz web sitesine nereden geldiginiz, daha önce ziyaret ettiginiz adresler gibi.
 • Disable JavaScript cookies: Yine sizin hakkinizda kisisel bilgileri açiga çikaran JavaScript kurabiyelerini (cookies) devre disi birakmak için.
 • Stop OnMouseOver events: Pek çok web sayfasinda görmüssünüzdür: Üstüne fare imlecini getirdiginizde dügmeler içeri girer, parlar vs. Iste bu ve benzeri efektleri kapatarak sayfalarin yüklenme hizini arttirabilirsiniz.
 • Frame Jumper-Outer: Çerçeve (frame) kullanan bir sayfadan baska bir siteye verilen baglantiya tikladiginizda gitmek istediginiz site eski sitenin çerçeveleri içinde açilabilir. Iste çözüm.
 • Allow for frame resizing: Özellikle acemice tasarlanmis çerçeveli sayfalarda menüler çerçevelerine sigmaz, gereksiz resimler dünya kadar yer kaplar vs. Iste size her çerçevenin boyunu degistirme olanagi.

Yukarida filtrelerinin sadece bir kismina degindigimiz Proximotron peki bütün bunlari nasil basarabiliyor? Aslinda programin yaptigi oldukça basit. Kendine özgü bir metin eslem (text matching) dili kullanan Proximotron, girdiginiz web sayfalarinda bazi anahtar kelimeler ariyor. Örnegin sizden izinsiz baska tarayici penceresi açilmasini istemiyorsaniz, program "window.open" ve "target=_blank" kelimelerini arayarak bunlari devre disi birakiyor. Isin güzel tarafi kendi filtrelerinizi programa ekleyebileceginiz gibi varolan filtreleri de degistirebiliyorsunuz. Hatta benim gibi webmasterlar programin bu özelligini kötü amaçli olarak kullanip sitelerinin reklamlarinin budanmasini bu sekilde engelleyebiliyorlar. Yeri gelmisken söyleyelim ad.net web sitesi mümkün oldugu ölçüde bu programa karsi önlemini almistir. 8)

Proximotron'un diger özellikleri arasinda "HTTP headers" filtreleri ile özel bilgilerinizi -sunucu düzeyinde- korumak ve GIF animasyonlarinin sadece ilk karesini göstermek de var. Ayrica kendi filtre ayarlarinizi diske kaydedebilir ve hatta programin arayüzünde kullanilan dokulari istediginiz gibi degistirebilirsiniz.

Bu arada, nedir bu Shonenware diye sorarsaniz açiklayalim: Programin yazari Scott Lemon bir Shonen Knife hayrani oldugundan Knife'in CD'lerinden birini satin alip dinlerseniz programin "manevi" kayitli kullanicisi oluyorsunuz.


Açıklama
:
Proxomitron
İndirilme Sayısı
:
Bu Ay: 3154      Toplam: 3154
Üretici
:
Dili
:
İngilizce
Eklenme Tarihi
:
27.09.2009 23:54:07
Boyutu
:
210 KB
İşletim Sistemi
:
Windows 95/98/Me/NT/2000/XP/Vista
Lisans
:
Freeware
Kısıtlamalar
:
Sınırsız
Ekran Görüntüsü
:


Proxomitron indirProxomitron indir


Google Ana sayfanıza Program Sihirbazını yükleyin