TreeSize Professional

TreeSize Professional

Ana Sayfa > Araçlar > Disk Yöneticileri > TreeSize Professional

TreeSize Professional 6.34

TreeSize Professional Mikroişlemcilerin hızlarındaki, sabit disklerin de kapasitelerindeki artışa paralel olarak sabit disklerimizden giderek daha fazla yer talep eden programlar ve oyunlar, silindiklerinde bile sabit diskinizin orasında burasında toplamı şaşırtıcı büyüklüklere ulaşan dosya yığınları bırakabiliyorlar.
TreeSize; sabit diskinizi, üzerindeki her klasörün kaç MB'lık dosya içerdiğini ve ne kadar disk alanının, disk erişim birimi (cluster) boyutu yüzünden boşa gittiğini gösteren küçük, hızlı, son derece temiz bir arayüze sahip bir yardımcı program.

TreeSize Professional ilk çalıştırmamda yaptığım ilk iş; sürekli benim kontrolum dışında şiştiğini bildiğim ama bilinçaltımda kalmış bir korkudan mı nedir, sürekli ne kadar yer kapladığına bakmaktan çekindiğim Windows klasörünü incelemek oldu. Bir de öğrendim ki Windows 95'i ilk kurduğumda 50-60 MB yer tutan Windows klasörüm sıkı durun tam 203 MB olmuş. Üstelik bunun sadece 126 MB'ı 1000'den fazla dosya içeren System klasörü. Kötü haber bu kadarla kalsa iyi. TreeSize Professional Disk üzerinde Windows klasöründeki dosyalar yüzünden çöpe giden alan tam 33 MB. Peki bu çöpe giden alan da neyin nesi? Normalde sabit diskinizde 1 KB yer tutan bir dosya 1 KB yer harcamaz. Diskinizde kullanılan disk erişim birimlerinin boyu ne kadarsa o kadar yer harcamak zorundadır. Bu da benim 1 GB'lık C sabit diskim için 16 KB ki 15 KB'ın olduğu gibi boşa harcanması demek. Başka bir örnek olarak 35 KB'lık bir dosyayı alalım. Bu dosya iki erişim birimini (16 x 2 = 32 KB) tam olarak kullanır; ama geri kalan 3 KB, 16 - 3 = 13 KB'lık yerin boşa gitmesine neden olur? Peki neden disk erişimlerine ihtiyaç var? Eğer diskiniz üzerindeki her baytın hesabı tutulsaydı, sabit diskinizin yarısı sadece bu işe giderdi. Bu yüzden disk erişim birimlerinin boyu büyütülerek bu hesap işi için harcanan yerin azaltılmasına çalışılıyor. Eğer Windows 95 OSR2/98 veya NT HPFS kullanıyorsanız şanslısınız. Bu işletim sistemleri eskisine göre çok daha verimli bir şekilde sabit diskinizi kullanabiliyorlar.

Açıklama
:
TreeSize Professional
İndirilme Sayısı
:
Bu Ay: 3542      Toplam: 3542
Üretici
:
Dili
:
İngilizce
Eklenme Tarihi
:
17.10.2016 18:36:47
Boyutu
:
18,18 MB
İşletim Sistemi
:
Windows 95/98/Me/2000/NT/XP
Lisans
:
Demo
Kısıtlamalar
:
SÜRE KISITLAMALI
Ekran Görüntüsü
:


TreeSize Professional indirTreeSize Professional indir


Google Ana sayfanıza Program Sihirbazını yükleyin