Solea

Solea

Ana Sayfa > Ses & Müzik > Müzik Yönetimi > Solea

Solea 3.09

Solea, en kisa tanimiyla bir müzik otomasyon sistemi yazilimidir. Bir otomasyon yaziliminda olmasi gereken tüm özellikleri içermektedir.


Müzik yayini yapan lokasyonlarda (radyo, otel, is merkezi vb.) insan faktörünü minimuma indirmekte, hatta tamamen ortadan kaldirmaktadir.

Solea, Türkiye'de ve tamamen Türk insan kaynagiyla üretilen bir yazilimdir. Ürünün tüm haklari bir Türk firmasi olan DMK Yazilim'a aittir. 2001 yili sonlarina dogru yazilmaya baslanan Solea, 2002 yili Mayis ayindan itibaren pek çok radyo ve otelde kullanilmaya baslanmis, %100 müsteri memnuniyetinden aldigi cesaretle gelisimini sürdürmüs ve sektördeki yerini güçlendirmeye devam etmistir.

Ürünün hedefi dünya pazarinda saygin bir yer edinmektir. Türk'ün gücünü tüm dünyaya duyurmak gibi bir misyonu yoktur. Bu nedenle ürün gelistirilirken, hatta isim bulunurken uluslararasi ölçüler dikkate alinmistir (Solea kelimesi latince kökenlidir, hemen hemen tüm dillerde telafuzu aynidir).

Solea'yi benzer yazilimlardan kalin bir çizgiyle ayiracak özellikler 3 ana grupta toplanabilir.

1) Gelismis Veritabani : Kullaniciyi müzik dosyalariyla bogusmaktan kurtarir. Aradiginiz bir müzigin hangi klasörde oldugunu bilmek zorunda degilsiniz. Istediginiz bir parçaya ve parça grubuna çok çabuk ulasabilirsiniz. Sözgelimi, 1980-1985 yillari arasinda piyasa çikmis Ispanyolca sözlü, yavas tempolu parçalari görmek ve bunlari kullanmak için 1-2 saniye yeterlidir.

2) Ag Üzerinden Erisim : Solea ag üzerinden erisim destegi saglarken, isletim sisteminin (Windows'un) dosya paylasim mekanizmasini asla kullanmaz. Söz gelimi, uzaktaki bir makinadan veritabanina yeni bir albüm ekleyebilmek için herhangi bir klasörün paylasima açilmasina gerek yoktur. Bu özellik, tüm güvenligin Solea tarafindan saglanmasini mümkün kilar. Aksi takdirde, paylasima açik dosyalariniz yanlislikla veya kasten silinebilir. Dosya paylasimi mantigiyla çalisan hiçbir sistemde güvenlikten söz edilemez.

3) Kolay Yedekleme : Bir radyo istasyonundaki verinin büyüklügü nerdeyse bir bankaninkine esittir. Veri ne kadar büyükse, kaybolma tehlikesi de o kadar fazladir. Dünya'da hiçbir önlem verinin kaybolmayacagini garanti edememektedir. Bu nedenle en garantili çözüm verinin bir yedeginin muhafaza edilmesidir. Yedekleme isleminin uzun sürmesi, kullanicilari daha az siklikta yedek almaya zorlamaktadir. Solea'nin "Fark-Yedekleme (incremental backup)" özelligi sayesinde sadece 1 gün içerisinde degisiklige ugrayan veriyi yedeklemeniz yeterlidir. Bu islem her gün yapildiginda 1-2 dakikayi geçmemektedir. Bu özellik olmasaydi tüm verinin yedeklenmesi (orta büyüklükte bir veritabaninda) hergün 4-5 saat sürecekti.

Solea'nin diger özellikleri/üstünlükleri birkaç maddeyle özetlenebilir.

· 3 dakikalik bir müzik bilgisinin (gerçek CD kalitesinde) kapladigi disk alani 2.1 MB civarindadir. Ayni uzunluk ve kalitedeki bir MP3 dosyasinin kapladigi disk alani 4.5 MB'tan fazladir.

· Müzikleri veritabanina almak için hiçbir yardimci yazilima ihtiyaciniz yoktur. CD'den veritabanina direkt aktarim özelligi vardir.

· Yayin tarzina göre, çalinabilecek parçalari kendisi bulup yayinlayabilir. Sürekli "Play List" hazirlama zahmetinden kurtarir.

· Yayin bilgisayarindan yapilan tüm yayini "Log" olarak tutar. Herhangi bir tarih/saat'te ne yayinlandigi kolaylikla izlenebilir. Günlük/Aylik Liste dökümü alinabilir.

· Kullanicilarin yetki seviyeleri ayarlanabilir. Hiçbir kullanici yetkisi disinda islem yapamaz. Sözgelimi, arsivdeki bir parçayi kopyalayip baskasina veremez, yayindan kaldirilmis parçalari göremez/çalamaz.

· Ayni anda birden fazla ses kartiyla çalisma (ön dinleme, farkli lokasyona farkli müzik verme) özelligi vardir.

· Her parçanin farkli yerinde (genellikle sözden hemen önce) istenilen "jingle"i otomatik olarak çalabilir.

· Her parçanin nasil baslayip nasil bitecegi ayarlanabilir. Birbirlerine mikslenmemesi gereken parçalar belirtilebilir. Her parçaya ayri geçis süresi verilebilir.

· Radyo modülündeki ordino tarzi arayüz sayesinde bir reklamin 1 aylik planlamasi birkaç dakikada yapilabilir.

· Yayin akisinda degisiklik yapmak için yayin bilgisayarini mesgul etme zorunlulugu yoktur. Baska bir lokasyondaki bilgisayardan yapilan yayin akisi degisikligi 4 saniye içerisinde yayin bilgisayarinin paneline yansir.

· Her biri 20 butondan olusan 15 sayfalik "Jingle Paneli"ne sahiptir.

· Otel Modülü, bir bilgisayar kullanilarak 4 farkli lokasyona (odalar, havuz, restaurant, lobi vb.) farkli müzik yayini yapilabilmesine imkan tanir. Belirlenen tarzlara uygun müzikleri kendisi seçip farkli gün ve saatlerde yayinlayabilir. Örnegin çarsamba günleri saat 14'te lobi'de klasik müzik yayini baslatabilir.

Açıklama
:
Solea
İndirilme Sayısı
:
Bu Ay: 4475      Toplam: 4475
Üretici
:
Dili
:
Türkçe
Eklenme Tarihi
:
22.03.2009 01:02:01
Boyutu
:
3.43 Mb
İşletim Sistemi
:
Windows 95/98/Me/NT/2000/XP
Lisans
:
Freeware
Kısıtlamalar
:
Sınırsız
Ekran Görüntüsü
:


Solea indirSolea indir


Google Ana sayfanıza Program Sihirbazını yükleyin