VLC Media Player (VideoLAN) MEDYA OYNATICI

MEDYA OYNATICI

Ana Sayfa > Video > Video Oynatma > VLC Media Player (VideoLAN)

VLC Media Player (VideoLAN) 2.1.1

VLC Media Player (VideoLAN) tam adı VLC Media Player (VideoLAN) olan, açık kaynak kodlu bir çoklu ortam yürütücüsüdür.Günümüzde sahip olduğumuz ses ve video dosyalarını oynatabilmek için neredeyse hepimiz bir çözücü paketi kullanmak zorunda kalıyoruz. Zaman zaman elimizdeki ses ve video dosyalarını oynatamadığımızdan, birçok çözücü paketini denememize rağmen hala sorunlar yaşadığımızdan yakınıyoruz. Bir çözücü paketi sahip olduğumuz dosyaların bir kısmını oynatabilirken, bir diğer paket ise diğer dosyalarımızı oynatabiliyor. Yani elimizdeki ses ve video dosyalarını sorun yaşamadan oynatabilmek için oldukça büyük bir uğraş veriyoruz. VLC Media Player yazılımı tüm bu soruları ortadan kaldırıyor !

Sahip olduğu dahili ses ve video çözücüleriyle herhangi bir ek çözücüye gereksinim duymadan tüm dosyalarımızı oynatabilen yazılım yukarıda sözü edilen karmaşaya dur diyor. Tek yapmanız gereken yazılımı indirip kurmak, gerisi VLC Media Player (VideoLAN) 'ın işi. Bu mükemmel özelliği ile taşınabilir bir yazılım olarak da nitelendirebileciğimiz yazılımı, USB belleğimize ya da bir başka depolama aracına atıp kendi bilgisayarımız dışında da kullanabiliriz. Bu sayede nereye gidersek gidelim, kimin bilgisayarını kullanıyorsak kullanalım ses ve video dosyalarını oynatma sorunumuz ortadan kalkmış oluyor. MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DiVX, MP3, OGG ve daha onlarca ses ve video biçimini oynatabilen yazılımın desteklemiş olduğu tüm dosya biçimlerinin listesine aşağıdaki satırlardan gözatabilirsiniz.

Dosya paylaşım yazılımlarını kullanmayanımız sanırım yoktur. LimeWire, eMule, Ares, BearShare vb. dosya paylaşım yazılımlarından birini ya da birkaçını hemen hepimiz kullanıyoruz. Bu yazılımlarla indirmeye çalıştığımız dosyaların bazan yarım kaldığı, tüm dosyanın indirilemediği durumlar olabiliyor. Böyle bir şeyle karşılaştığımızda yine VLC Media Player yardımımıza koşuyor. Yarım kalmış olan ses ya da video dosyasını açıp indirmiş olduğumuz dosyayı geri dönüşüm kutusuna atılmaktan kurtarıyor. Ayrıca bu özellik ile herhangi bir dosya paylaşım yazılımı ile ya da başka bir yolla indirmekte olduğumuz ses ve video dosyalarının da önizlemesini yapabilmemiz mümkün.

VLC Media Player (VideoLAN) 'ı diğer ortam yürütücülerinin tümünden ayıran bir başka özelliği ise sahip olduğumuz videoları arkaplan görüntüsü biçiminde izleyebilmemiz. Evet yanlış duymadınız bir video izlerken ekrana fare ile ters tıklayıp "Duvarkağıdı" dediğimizde görüntü bir duvar kağıdı gibi ekrana yayılıyor. Bu özelliği kullanarak video izlemek gerçekten çok zevkli oluyor. Ters tıklama demişken bu yolu kullanarak yapabileceğiniz bir başka güzel şeyden bahsedelim. Birçoğumuz ekranımızdaki görüntünün tümünü ya da bir kısmını yakalayabilmek için yazılımlar ya da Windows'un "Print Screen" özelliğini kullanmaktayız. VLC Media Player işte bu özelliği de sunuyor bizlere. İzlemekte olduğumuz videodan anlık görüntü almamıza yarayan bu özellik Fransızca "Enstantane" sözcüğü ile ifade edilmiş. Ters tıklayıp "enstantane" dediğimizde ekrandaki görüntüyü yakayabiliyoruz.

Tanıtımımızın başında VLC Media Player'ın açık kaynak kodlu oldu olduğundan bahsetmiştik. Lakin VLC Media Player'ı bu şekilde tanımlamak eksik olur. VLC Media Player işletim sistemlerinden bağımsız bir yazılım. Bu nasıl oluyor diyebilirsiniz. Durum şöyle; VLC Media Player tüm işletim sistemleri altında çalıştırılabilir ve de tüm platformlarda geliştirilebilir bir yazılım. Ücretsiz bir veritabanı kütüphanesine sahip olduğundan farklı işletim sistemleri altında çalıştırılıp, geliştirilmesi mümkün. Yazılımla ayrıca internet üzerinde bir yayın sunucusu oluşturabilir, sahip olduğunuz videoları yayınlayabilirsiniz. VLC Media Player'ı hangi sistem özelliklerine sahip olursa olsun istediğiniz bilgisayarda çalıştırabilmeniz de mümkün. Çünkü yazılım çok düşük sistem özelliklerine sahip bilgisayarlarda dahi çalışabilecek biçimde tasarlanmış.


Açıklama
:
MEDYA OYNATICI
İndirilme Sayısı
:
Bu Ay: 26410      Toplam: 26410
Üretici
:
Dili
:
Türkçe
Eklenme Tarihi
:
14.11.2013 22:51:51
Boyutu
:
23,35 MB
İşletim Sistemi
:
Windows 95/98/Me/2000/NT/XP/Vista/7
Lisans
:
Freeware
Kısıtlamalar
:
ücretsiz
Ekran Görüntüsü
:
Program için yapılan son görüşler
(25.04.2012 16:57:00 )

""
DOSTUM
(8.10.2009 11:35:33 )

"VLC çektiğim videoları oynatıyor,fakat ses yok."
Cep telefonumla çektiğim videoları VLC oynatıyor,fakat hiç ses yok.Ses problemimi nasıl çözebilirim?
uyeolmak2008
(13.09.2009 08:51:49 )

"VLC HANGİ DOSYALARI AÇAMIYOR?"
Merhaba. Tamam VLC Media Player bir çok video dosyasını açıyor ama MPEG dsyalarını da açıyor ama oynatmıyor. Sadece ekranda donuk kalıyor. TVden kayıt yaptığım dosyalar. Bunları nasıl oynatabiliriz
faro
(9.09.2009 20:08:02 )

"on numara"
arkadaşım emeğine eline sağlık kullanıyorum herkese tavsiye ederim. teşekkürler
mehmet
(24.05.2009 19:20:48 )

"acemi"
arkadaşlar ben kalem kamera aldım ama bir türlü izleyemiyorum 1kb vlc indirdim ama olmuyor bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Toplam: 96 Görüş
>> Yapılan tüm görüşleri okumak için tıklayınız
>> Sizde görüş yapmak isterseniz buraya tıklayınız


VLC Media Player (VideoLAN) indirVLC Media Player (VideoLAN) indir


Google Ana sayfanıza Program Sihirbazını yükleyin