YeniProgram.gen.tr
15 Ağustos 2020 , Cumartesi             Online Ziyaretçi:   31538
   
    Gelişmiş Arama                     İndirme Sepeti    
  Ana Sayfa > Teknoloji Haber > Uzay > 7,5 milyar ışık yılı ötedeki patlama görüldü
Habere Yorum Ekleyin
Haber için Yapılan Yorumlar
Haberi arkadaşına gönder
Bu sayfayı yazdır


İlgili Haberler
 Yeni Türk gezegeni
 Son yolculuklarını Ay’a yapmak isteyenlere
 Satürn’ün uydusu Titan’da su olasılığı
 Güneş sistemi dışında yaşam işareti
 7,5 milyar ışık yılı ötedeki patlama görüldü
 Bumerang uzayda da geri dönüyor
 Cassini’den Satürn’ün uydusuna yakın bakış
 Güney Kore’nin ilk astronotu kadın olacak
 Uzay mekiği Endeavour fırlatıldı
 TÜRKSAT 3A fırlatılmaya hazır
 İlgili haberlerin tümü
 
  7,5 milyar ışık yılı ötedeki patlama görüldü
7,5 milyar ışık yılı ötedeki patlama görüldü

ABD’li astronomlar, 7,5 milyar ışık yılı uzakta olmasına rağmen dünyadan çıplak gözle dahi görülebilecek parlaklıkta patlama tespit etti.
Eklenme Tarihi: (22.03.2008 11:58:12)
Okunma Sayısı: 1368

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uzmanlarından Stephen Holland, “bilinen herhangi bir cisim veya patlama türü, bu kadar uzak mesafeden çıplak gözle görülemez” dedi ve gözlemlerinin heyecan verici olduğunu belirtti.

Holland, “herhangi biri doğru zamanda doğru yere baksaydı, şimdiye kadar gözlemlenen bu en uzak nesneyi optik cihaz kullanmadan çıplak gözle görebilirdi” ifadesini kullandı.Şimdiye kadar çıplak gözle görülebilecek en uzak cisim, “sadece” 2,9 milyon ışık yılı mesafedeki M33 adlı galaksiydi.

NASA’nın “Swift” adlı uydusunca gözlemlenen gamma ışını patlaması, evrende meydana gelen en şiddetli patlamalardan biri sayılıyor.

NASA yetkilisi Neil Gehrels de, çarşamba günü tespit ettikleri patlamanın, daha önceki bütün gamma patlamalarını silip süpüren şiddette olduğunu vurguladı.

Bu tür patlamalar, genellikle büyük kütleli yıldızlar nükleer yakıtlarını tüketip kendi içlerine çöktüklerinde meydana geliyor.

“Swift” uydusu, aynı gün bir de rekora imza attı ve bir gün içinde 4 gamma patlaması tespit etti. Dahası bu rekor, Stanley Kubrick’e “2001 Uzay Macerası” filmini çekmesi için ilham veren bilimkurgunun öncü ismi Arthur C.Clarke’ın öldüğü gün kırıldı.

“Swift”ten sorumlu ekipten Judith Racusin, “Arthur Clarke’ın ölümü, evreni gamma patlamalarıyla aydınlattı sanki...” dedi.

Kaynak: AA


Kaynak: CHIP Online

Copyright © 2010 Yeni Programlar               Tüm Programlar | Yardım Merkezi | Bize Ulaşın | Editörlük Sistemi | Siteniz İçin | Add to Google
Google Ana sayfanıza Program Sihirbazını yükleyin Google