YeniProgram.gen.tr
16 Ocak 2021 , Cumartesi             Online Ziyaretçi:   702
   
    Gelişmiş Arama                     İndirme Sepeti    
  Ana Sayfa > Teknoloji Haber > Donanım > iPad'leri yakacaklar!
Habere Yorum Ekleyin
Haber için Yapılan Yorumlar
Haberi arkadaşına gönder
Bu sayfayı yazdır


İlgili Haberler
 Android 4.0, Samsung'a sorun oldu!
 PC donanımlarınızı temizlemek için 4 ipucu!
 APU teknolojisinin ikinci nesli geliyor!
 Meğer o kadar da canavar değilmiş!
 Yeni iPad'i sevdik mi?
 Apple efsanesi diyor ki: Tek rakibimiz...
 iPad'leri yakacaklar!
 Asus 2012'de daha iddialı!
 iPad sahiplerinin yeni derdi!
 LG'den dikkat çeken bir projektör!
 İlgili haberlerin tümü
 
  iPad'leri yakacaklar!
iPad'leri yakacaklar!

Çinliler, yüzlerce iPad'i cayır cayır yakmaya hazırlanıyor! Peki ama bunu neden yapacaklar?
Eklenme Tarihi: (8.04.2012 00:59:16)
Okunma Sayısı: 812

Hüseyin Cem Köylü

Gelecek hafta yapılacak olan geleneksel Qingming (Saf Parlaklık) seremonisinde, Çinliler, ölmüş yakınlarını anacaklar. Her sene düzenlenen seremoni, bu yıl 4 Nisan gününe denk geliyor. Seremonide Çinliler, atalarını, öbür dünyada ihtiyaç duyabilecekleri / isteyecekleri dünyevi eşyaların kağıttan kopyalarını yakarak onurlandırıyorlar. Önceki zamanlarda seremonide horoz kurban ediliyormuş, fakat değişen dünya ile beraber tablet bilgisayarlar horozların bile yerini almış görünüyor.

Paranın, arabaların, yemeklerin, yemek çubuklarının, giysilerin, LCD TV'lerin, akıllı telefonların ve hatta uşakların kağıttan kopyalarının yakıldığı törende bu yıl yeni bir trend var: iPad... Yakılacak olan iPad'in kağıttan kopyaları, Hong Kong'da 3, 20 dolardan satılıyor.

Gelenek M.Ö 600 yılına kadar dayanıyor. Qi kralı Chong'er, sürgüne gönderildiğinde, vefakar hizmetçisi Jie, kralı aç kalmasın diye kendi uyluğundan parçalar keserek, krala et çorbası yapmış. Kral yeniden gücünü kazandığında, hiçbir karşılık beklemeden sessiz bir şekilde ormanda yaşamaya başlamış. Jie'ye teşekkür etmek isteyen kral, dumandan kaçmak için ormandan çıkar düşüncesiyle ormanı ateşe vermiş fakat Jie ve annesi, orman yangınında hayatını kaybetmiş.

Bunun üzerine kral, o günü Jie'nin anısına mezar temizleme ve tanrıların şerefine toprağa şarap dökme günü olarak ilan etmiş.


Kaynak: CHIP Online

Copyright © 2010 Yeni Programlar               Tüm Programlar | Yardım Merkezi | Bize Ulaşın | Editörlük Sistemi | Siteniz İçin | Add to Google
Google Ana sayfanıza Program Sihirbazını yükleyin Google