YeniProgram.gen.tr
5 Temmuz 2020 , Pazar             Online Ziyaretçi:   26994
   
    Gelişmiş Arama                     İndirme Sepeti    
  Ana Sayfa > Teknoloji Haber > Teknoloji > LCD ve plazma FARKI
Habere Yorum Ekleyin
Haber için Yapılan Yorumlar
Haberi arkadaşına gönder
Bu sayfayı yazdır


İlgili Haberler
 Oyun devi en kötü şirket seçildi!
 TP Vision Türkiye'de faaliyetlerine başladı!
 Microsoft'a Linux darbesi!
 Windows 8'li laptop'lar neye benzeyecek?
 Yeni laptop alırken bu 5 özelliğe dikkat edin
 Hedef yine iPhone'u geçmek!
 Dünyanın en büyüğü artık o!
 CHIP Dergisi sizi arıyor!
 En iyi ekranlar, bu tabletlerde!
 Android tabletinizde Metro arayüzünü deneyin!
 İlgili haberlerin tümü
 
  LCD ve plazma FARKI
LCD ve plazma FARKI

LCD mi, plazma mı? Hangisini almalı, hangi özelliklere dikkat etmeli? Artık miadını dolduran tüplü tv'lerden sonra televizyon piyasasında LCD ve plazmaların gövde gösterisi başladı.
Eklenme Tarihi: (19.02.2008)
Okunma Sayısı: 4473

Her ikisi de çok ince olan, duvara asıldığında oldukça şık duran ve göre çok daha iyi bir görüntü kalitesi vaad eden LCD ve plazma teknolojisi aslında şu an ABD ve Japonya'da yaygın bir şekilde kullanılan HD (High definition) yani DVD'den bile daha kaliteli görüntüler için geliştirildi.

Avrupa'da yavaş yavaş yaygınlaşan bu teknoloji Türkiye'yi de yakında kasıp kavuracak. Şu an ülkemizde bu formatta yayın yapan Digiturk'un Lig TV kanalı var. Ayrıca Moviemax kanallarının da zaman zaman HD formatında filmlere yer vereceği belirtiliyor.

Yani Türkiye'de de bu teknoloji yavaş yavaş yerini bulmaya başladı. Artık HD uyumlu bir televizyon almak şart. Fakat "HD TV" derken neyi kastediyoruz bu önemli. Piyasadaki Plazma ve LCD televizyonlar "HD Ready" ve "Full HD" olmak üzere ikiye ayrılıyor. HD Ready özelliği taşıyan televizyonların aslında HD yayınlarla dolaylı bir ilişkisi var.

"HD Ready"ye dikkat...

Bu televizyonların yaptığı HD olarak gelen görüntüleri kendi ekranında görünür hale getirmek.. Yani kalitesini düşürüp seyrettirmek.. Daha teknik açıklamasını yapmak gerekirse HD Ready cihaz, 1920 x 1080 çönünürlükteki HD yayını alır, işler, size 1366 x 768 olarak sunar. Full HD televizyonlar ise bunun aksine HD olarak gelen yayını HD olarak ekrana yansıtıyor.

Yani 1920 x 1080 yayını alır, size 1920 x 1080 olarak izletir. Sony'nin son oyun konsolu Playstation 3'ü ve Blu-ray HD DVD formatındaki yeni nesil DVD'leri Full HD bir televizyona bağladığınızda karşı karşıya kalacağınız görüntü dudak uçuklatacak seviyede olacaktır.

Peki HD Ready ya da Full HD bir televizyon aldınız evinize gittiniz. İki TV arasındaki farkı anlayabilecek misiniz? Hayır... Türkiye'de henüz Digiturk'un yukarıda bahsettiğimiz kanalları dışında HD yayın yapan bir kanal olmadığı için iki TV'nin gösterdiği görüntü de hemen hemen aynı olacaktır. Yani şimdi alacağınız Full HD televizyon aslında geleceğe bir yatırım.

Kaynak: İnternet Haber


Kaynak: CHIP Online

Copyright © 2010 Yeni Programlar               Tüm Programlar | Yardım Merkezi | Bize Ulaşın | Editörlük Sistemi | Siteniz İçin | Add to Google
Google Ana sayfanıza Program Sihirbazını yükleyin Google